Image not found

Zařizování interiéru I: Ještě než začnete

přidáno: 24.02.2016

Při zařizování domova- tedy místa, kde se chystáme večer usínat, ráno se probouzet, vychutnávat si dobrá jídla, odpočívat, učit se, vykonávat domácí práce, trávit mnoho času s rodinou a scházet se s přáteli- je maximálně důležité vybudovat takový prostor, ve kterém se budeme cítit dobře a budeme se do něj rádi vracet. Řada lidí je schopná „teplo domova“ vytvořit zcela intuitivně. Přesto si myslím, že je dobré si říct, nějaký základní postup plánování a podívat se na věc trošku techničtěji.

Stálost, sjednocenost, přehlednost a pořádek

Jednou ze základních potřeb podle Maslowa je potřeba jistoty a bezpečí. V případě zařizování jakéhokoliv interiéru tyto potřeby chápu jako určité požadavky na stálost prostoru, přehlednost a pořádek.

Každý se přirozeně snaží vyhnout chaosu, anebo alespoň případný zmatek nějakým způsobem organizovat tak, aby se v něm lépe orientoval. Při zařizování budoucího obydlí to platí nejméně dvojnásob. Špatné plánování může mít za následek právě nepříjemné pocity z pobytu v něm a tudíž negativní dopad na mnoho důležitých činností ale také vztahů v našich životech.

Proto považuji za maximálně důležité se před jakýmkoliv zařizováním zamyslet nad účelem každého konkrétního prostoru. To znamená nejen pojmenovat jeho funkci ale také si například položit otázky:

 • Kdo bude dané místo užívat?
 • Jaké činnosti tam bude vykonávat?
 • V jakou denní dobu je bude vykonávat?
 • Co k tomu bude potřebovat? (Kde náčiní uskladní?)
 • Jak by se chtěl/a v té místnosti cítit? (např. uvolněně, svobodně, mít soukromí, inspirativně, soustředěně, apod.)

  Zkuste si schválně odpovědět na tyto otázky a pokusit se co nejjasněji formulovat, jaký prostor byste rádi vytvořili. Po celou dobu zařizování se tímto cílem řiďte, aby se vám podařilo zachovat celkovou sjednocenost. Mimo to vám vaše odpovědi pomohou v situacích, kdy se budete rozhodovat nad položkami vybavení, jejich umístěním, barevném sladění anebo také v případě, že se do budoucna rozhodnete prostor pozměnit.

  Komentáře

  Lucie
 • Komentáře

  Nový komentář